Powstało Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”

Niezwykle popularne w naszym mieście „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zyskują nową formę organizacyjną. Ułatwi to przygotowanie kolejnych spotkań, pozwoli rozszerzyć działalność pasjonatów podróży. 12 października w ROK odbyło się zebranie założycielskie Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”, na którym przyjęto statut i wybrano władze.

Od ponad 4 lat w naszym mieście organizowane są „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”. Ciekawa forma spotkań, fascynująca tematyka oraz głośne nazwiska globtroterów odwiedzających nasze miasto (m.in. Wojciech Cejrowski, Elżbieta Dzikowska, Aleksander Doba, Arkady Radosław Fiedler, Artur Orzech, Nela Mała Reporterka) spowodowały, że stały się one jedną z najpopularniejszych form spotkań, gromadzącą komplet publiczności, niekiedy bijącą rekordy frekwencji, na stałe wpisała się w kalendarz cyklicznych imprez kulturalnych.

Popularność „Spotkań” zaowocowała kolejnymi inicjatywami: powstaniem Skweru Podróżników, który stał się ciekawostką turystyczną miasta, promocją Radzynia i jego architektonicznej perły – Pałacu Potockich dzięki zwycięstwu w plebiscycie „National Geographic Traveler” czy cyklem pięknych reportaży na antenie Telewizji Republika.

Pomysłodawca „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” Robert Mazurek podjął kolejną inicjatywę, by działaniom związanym z organizacją cyklu nadać bardziej zorganizowaną formę. Zebranie założycielskie Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik” odbyło się  12 października w Radzyńskim Ośrodku Kultury. W zebraniu wzięło udział 18 osób. Na spotkaniu przyjęto uchwałę o założeniu Stowarzyszenia, przyjęty został jego Statut  oraz wybrano władze.

Do Zarządu Stowarzyszenia wybrano następujące osoby: Robert Mazurek (prezes), Agnieszka Włoszek (wiceprezes), Janusz Chmielarz (skarbnik), Renata Sieromska i Piotr Skowron. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Krzysztof Łukasik (przewodniczący), Ewa Grodzka i Paweł Żochowski.

Celem Stowarzyszenia jest kontynuowanie, ale i rozszerzenie działalności rozpoczętej przez „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”. Jak czytamy w Statucie, jest to m.in. propagowanie idei podróżowania po Polsce i świecie, krzewienie turystyki i krajoznawstwa, upowszechnianie modelu aktywnego stylu życia i czynnego wypoczynku. Oprócz poznawania „dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejsc, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo” wśród celów Stowarzyszenia znalazło się poznawanie kraju ojczystego, podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Ponadto Stowarzyszenie „Podróżnik” pozwoli na tworzenie płaszczyzny wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami zainteresowanymi szeroko rozumianą tematyką podróżniczo-geograficzną, popularyzowanie walorów krajoznawczych i turystycznych Polski.

Wśród celów „Podróżnika” jest też działanie na rzecz osób niepełnosprawnych oraz w wieku emerytalnym, wzbogacanie oferty kulturalnej Radzynia Podlaskiego i okolic oraz promowanie regionu.

Stowarzyszenie  będzie organizowało cykliczne spotkania z podróżnikami, wystawy fotograficzne, pokazy, koncerty, festiwale, szkolenia i warsztaty, projekcje filmów, konkursy, a także wycieczki, rajdy zloty oraz wyprawy po Polsce i świecie. W planowanych działaniach znalazło się prowadzenie działalności wydawniczej i serwisu internetowego, prowadzenie obsługi przewodnickiej, opracowywanie, znakowanie i utrzymywanie szlaków turystycznych.

Anna Wasak

 

obraz001
obraz002
obraz003
obraz004
obraz005
obraz006
obraz007
obraz008
obraz009
obraz010
obraz011
obraz012
obraz013
obraz014
obraz015
obraz016
obraz017
obraz018
obraz019
obraz020