Marek Fiedler

Urodził się 29 maja 1947 r. w Londynie. Jest wnukiem wydawcy Antoniego Fiedlera oraz synem wybitnego podróżnika i przyrodnika Arkadego Fiedlera.

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednakże jurystą nie został, gdyż bardziej pociągały go podróże, świat Indian i innych odległych kultur. W 1974 r. wspólnie z ojcem Arkadym, bratem Arkadym Radosławem i żoną Krystyną założył Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera z Ogrodem Kultur i Tolerancji w Puszczykowie.

Wspólnie z ojcem Arkadym napisał powieść „Indiański Napoleon Gór Skalistych” (1982), przejmującą historię cynizmu najeźdźców i heroizmu skazanych na przegraną gospodarzy tych ziem. W 1980 r. towarzyszył ojcu w podróży do Kanady, podczas której odwiedził m.in. indiańską wieś Obidżuan – tę samą, którą ojciec poznał czterdzieści pięć lat wcześniej i opisał w książce „Kanada pachnąca żywicą”. Efektem tej wyprawy była druga wspólna z ojcem książka pt. „Ród Indian Algonkinów” (1984). Ponadto, zafascynowany światem Indian, napisał powieści poświęcone wielkim dziewiętnastowiecznym wodzom, dla których obrona własnego ludu przed zachłanną inwazją białych ludzi była życiowym celem. Były to powieści: „Szalony Koń” (1988) i „Siedzący Byk” (2006).

Marek Fiedler odbył też szereg innych podróży, m.in. z synem Radosławem do Meksyku oraz z synem Markiem Oliwierem do Anglii w poszukiwaniu śladów lotników z Dywizjonu 303, a także do Peru, Boliwii i na Wyspę Wielkanocną. Zaowocowały one wystawami fotograficznymi: „Dywizjon 303”, „Meksyk – śladami Pierzastego Węża”, „W krainie Inków” i „Rapa Nui – zdumiewająca wyspa posągów”. W 2017 r. wydał książkę pt. „Mała wielka Wyspa Wielkanocna”.

 

 

 

 

Na Wielkanoc w Radzyniu o Wyspie Wielkanocnej

Zapraszamy na spotkania autorskie z Markiem Fiedlerem poświęcone książce „Mała wielka Wyspa Wielkanocna”.

 

 

W czwartek 22 marca o godz. 18.30 w sali parafialnej przy kościele Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim podróżnik spotka się z mieszkańcami miasta. Z kolei w piątek 23 marca o godz. 9.00 Marek Fiedler odsłoni swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników, a o 9.45 w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury o Wyspie Wielkanocnej opowie młodzieży szkolnej. Wydarzenie odbędzie się w ramach 23. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Wstęp wolny.

Wyspa Wielkanocna zdobyła światową sławę dzięki niesamowitym posągom moai. Stworzenie figury przeciętnej wielkości zajmowało około roku i wymagało gigantycznego nakładu pracy. Dlaczego Rapanujczycy porywali się na coś takiego? A potem wszystkie posągi obalili. Co ich skłoniło do uczynienia tego desperackiego kroku? Wyspa Wielkanocna nadal skrywa wiele tajemnic, które postanowił rozwiązać Marek Fiedler. Co udało mu się odkryć? Tego radzyniacy będą mogli dowiedzieć się, przychodząc na spotkania.

Marek Fiedler przyjedzie do Radzynia z synem Markiem Oliwierem, z którym wspólnie poznawał Wyspę Wielkanocną. – Jest ona fenomenem, który stawia więcej pytań niż oferuje odpowiedzi. Marzyło nam się, by przeniknąć otaczające ją tajemnice. W tym celu wcielaliśmy się momentami a to w psychologa, a to w detektywa – powiedział Marek Fiedler.

Po spotkaniach chętni będą mogli nabyć książkę z autografem podróżnika.

Na 23. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, Radzyński Ośrodek Kultury oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad wydarzeniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”. Więcej o spotkaniu można przeczytać na www.podroznik-radzyn.pl i www.facebook.com/radzyn.spotkania

Robert Mazurek

 

Data publikacji: 05.02.2018 r.

 

 

„Mała wielka Wyspa Wielkanocna”

Rok wydania: 2017

 

 

Wyspa Wielkanocna zdobyła światową sławę dzięki niesamowitym posągom moai. Stworzenie figury przeciętnej wielkości zajmowało około roku i wymagało gigantycznego nakładu pracy. Dlaczego Rapanujczycy porywali się na coś takiego? A potem wszystkie posągi obalili. Co ich skłoniło do uczynienia tego desperackiego kroku? Wyspa Wielkanocna to zakątek o dramatycznej i fascynującej historii, a także miejsce kryjące wiele niezwykłych tajemnic.

Wyspa Wielkanocna jest fenomenem, który stawia więcej pytań niż oferuje odpowiedzi. Marzyło nam się, by przeniknąć otaczające ją tajemnice. W tym celu wcielaliśmy się momentami a to w psychologa, a to w detektywa.

Marek Fiedler

Źródło: http://hitsalonik.pl/produkt/mala-wielka-wyspa-wielkanocna

 

„Siedzący Byk”

Rok wydania: 2006

 

 

Siedzący Byk żył w XIX wieku, a więc w okresie szczególnie burzliwym w dziejach plemion Ameryki Północnej. Jego bezkompromisowa postawa w walce z białymi najeźdźcami zjednała mu wielu zwolenników, ale i przysporzyła sporo zagorzałych wrogów.

Ktoś kiedyś powiedział, że bojownik, który przegrywa, jest przestępcą, ten zaś, który wygrywa staje się mężem stanu. Istotnie, jedni chcieli widzieć w Siedzącym Byku przestępcę, inni – przeciwnie – dostrzegali w nim moralnego zwycięzcę, natomiast on sam tak mówił o swych przeciwnikach: „Nigdy nie złamią mego ducha”.

Źródło: http://koronis.com.pl/

 

„Szalony Koń”

Rok wydania: 1988

 

 

W 1978 roku przed Muzeum-Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem stanął pomnik Szalonego Konia, dzieło artysty rzeźbiarza Adama Jeziorzańskiego. Jakaś szczególna moc bije z oblicza wodza Dakotów, o którym badacze historii Indian północnoamerykańskich zgodnie mówią, że był najszlachetniejszym typem indiańskiego wodza na prerii, człowiekiem pełnym godności i spokoju, zarazem surowym i stanowczym, dla którego obrona własnego narodu przed zachłanną inwazją amerykańską była życiowym celem. Imię Szalonego Konia pozostaje wciąż przejmującym symbolem indiańskich cnót: męstwa, umiłowania nade wszystko wolności, a także symbolem indiańskiej martyrologii.

Postać Szalonego Konia od dłuższego czasu jest mi szczególnie bliska, postanowiłem więc ukazać polskim czytelnikom ciekawe, frapujące koleje jego życia oraz burzliwe dzieje plemienia Dakotów w XIX wieku.

Źródło: Wydawnictwo Poznańskie, 1988

 

„Ród Indian Algonkinów”

Rok wydania: 1984

 

 

Opowieść poświęcona plemieniu Algonkinów, które do dziś żyje pośrodku leśnych obszarów między Zatoką Hudsona a rzeką Świętego Wawrzyńca w Ameryce Północnej.

Źródło: Wydawnictwo Poznańskie, 1984

 

„Indiański Napoleon Gór Skalistych”

Rok wydania: 1982

 

 

Nabyłem rękopis Biegnącego Łosia ze szczepu Nezpersów. Ileż tam było frapujących wiadomości o tym szczepie, jakież to gruntowne źródło sensacyjnych wypadków z owych burzliwych czasów drugiej połowy XIX wieku! Wpadło mi do rąk wiele wiarogodnych dokumentów o historii Indian północnoamerykańskich, ale żaden nie wydał mi się tak autentyczny, tak tragiczny i tak kompromitujący okrutne metody tępienia Indian przez Amerykanów. Warto było nadać mu czytelną formę literacką i przedstawić niniejszą książkę czytelnikom, żądnym prawdy o bohaterskich Nezpersach.

Ze Wstępu Arkadego Fiedlera

Wielu generałów amerykańskich uzmysłowiło sobie, że Wódz Józef jest Napoleonem indiańskim, samorodnym geniuszem wojskowym. Zajęli się studiowaniem jego strategii wojennej. Wyniki swych prac z wielkim powodzeniem zaczęli wykorzystywać podczas wykładów w West Point, słynnej akademii wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Fragment książki

Autorzy w bardzo atrakcyjnej dla Czytelnika formie uchronili od zapomnienia przejmującą historię cynizmu najeźdźców i heroizmu skazanych na przegraną gospodarzy tych ziem. Warto po nią znowu sięgnąć, pamiętając, że w tym czasie w cywilizowanej Europie Polska była wymazana z mapy...

Źródło: Wydawnictwo Poznańskie, 1982